AGENCJA KONCERTOWO - WYDAWNICZA DELTA Chorzów 41-506 ul. Klonowa 8                                                                                                                            e-mail: delta@delta.art.pl
BOO BOO DAVIS (USA)
BOO BOO DAVIS (USA)

 

Boo Boo Davis to jeden z ostatnich "prawdziwych" bluesmanów - takich, którzy grają bluesa opartego na swoich własnych ciężkich doświadczeniach życiowych.   

 

 
Urodził się i wychował w miejscowości Drew w stanie Missisipi - w samym sercu Delty, czyli krainy, która pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku stała bawełną. To właśnie podczas pracy na polu wyrobił sobie Boo Boo silny głos będący dzisiaj jego znakiem firmowym, którym rozgrzał do czerwoności niejeden głośnik... a podobno kilka nawet zepsuł! Ponieważ praca na polu wymagała dużej ilości rąk do pracy - również dziecięcych - Boo Boo nie miał okazji chodzić do szkoły, i z tego powodu nigdy nie nauczył się czytać ani pisać.   
 
Muzyka była tradycyjnym zajęciem w rodzinie Boo Boo: jego ojciec, choć żył z bawełny, potrafił grać na kilku instrumentach. W rodzinnym domu Boo Boo częstymi gośćmi byli John Lee Hooker, Elmore James i Robert Pete Williams, z którymi często muzykował jego ojciec. Stała obecność muzyki w domu skłoniła Boo Boo do grania na harmonijce i śpiewania w kościele już w wieku pięciu lat. Jako trzynastolatek grał też na gitarze, a po kolejnych pięciu latach występował z ojcem i starszymi braćmi jako The Lard Can Band.   
 
Na początku lat 60. Boo Boo przeprowadził się z Delty bardziej na północ, do St. Louis, gdzie wrósł w lokalną muzyczną scenę. Jednak pomimo tej przeprowadzki, jego muzyka do dziś pozostaje w swym duchu i atmosferze dogłębnie "południowa", nierozerwalnie związana z Deltą Missisipi.   
 
Do Europy przyjechał po raz pierwszy w kwietniu 2000 roku i od tego czasu bywa na Starym Kontynencie co najmniej dwa razy w roku. Ma na koncie siedem płyt (wydanych przez Black and Tan Records), wszystkie bardzo dobrze przyjęte przez publiczność i krytyków. Ostatnia z nich ukazała się w listopadzie 2010 i jest zaytułowana "Undercover Blues". Zgromadzony na niej materiał jest bardzo różnorodny, a miejscami wręcz zaskakujący - zawiera m.in. jeden utwór utrzymany w stylu gospel i jeden o charakterze... kolędy. Nagrań dokonano w Szwajcarii, metodą analogową i przy użyciu vintage'owego sprzętu. Każdy z utworów zarejestrowano za pierwszym podejściem, do tego wszystkie na "setkę". Poprzednie płyty Boo Boo, to m.in. "Ain't Gotta Dime" z 2009 roku oraz wydana rok wcześniej "Name of the Game", o której opiniotwórczy amerykański magazyn bluesowy Living Blues napisał, że jest jak powiew świeżego powietrza. Płyta, choć studyjna, była nagrywana "na setkę", dzięki czemu zawarte na niej dźwięki są naładowane emocjami, a brzmienie jest bardzo spójne.  
 
W połowie roku 2008 zrodziła się idea grania w trio, bez basisty. Pomysł spotkał się z aprobatą publiczności, która często nie może uwierzyć, że tak pełne brzmienie jest generowane przez zaledwie trzech ludzi. Oryginalności dodaje mu z pewnością niecodzienna perkusja stworzona przez Johna Gerritse'a: intstrument liczy sobie ponad 60 lat, a jego głównym składnikiem jest 28-calowy bęben basowy. Grający na gitarze Jan Mittendorp wybiera instrument barytonowy, co stanowi kolejny istotny składnik oryginalnego brzmienia.  
 
Boo Boo Davis - harmonijka ustna i śpiew 
Jan Mittendorp - gitara   
John Gerritse - perkusja 


Galeria
Video

 

Pobierz
Zobacz także
Najbliższe koncerty
KWIECIEŃ 2017
Data
Artysta
Miejscowość
Miejsce
KWI
19
2017
Lublin
Graffiti
KWI
20
2017
Olomouc
Bounty Rock Cafe
KWI
21
2017
Dobromierz
Dom Kultury
KWI
22
2017
Łódź
Pub Keja
KWI
23
2017
Chorzów
Sztygarka
KWI
23
2017
Suszec
Dom Kultury
KWI
24
2017
Mikołów
Dom Kultury
KWI
25
2017
Ostrava (CZ)
Parnik
strona główna    |    artyści    |    Koncerty    |    twój blues    |    kontakt
                Copyright © 2000 - 2017.   Agencja Koncertowo Wydawnicza Delta. Wszelkie prawa zastrzeżone.                               www.delta.art.pl    |   www.twojblues.com         top