BENA & RADVANYI

Jest to duet dwóch wybitnych osobowości słowackiego bluesa, który tworzą:

Peter “Bonzo” Radványi  – śpiewak i mistrz gitary rezofonicznej (strażnik pamięci o twórcy tego instrumentu, którym był także pochodzący z Trnavy, chociaż żyjący w Ameryce, jego rodak John Dopyera), dziennikarz prasowy i radiowy (autor najpopularniejszej w kraju audycji radiowej „Bluesnenie” w radiu Devon), pomysłodawca i organizator festiwalu DobroFest. Swoją przygodę z bluesem rozpoczynał w latach 60. jako członek legendarnej na Słowacji grupy The Breakers. W 1992 roku z zespołem Blues Mother-In-Law nagrał pierwszą na Słowacji koncertową płytę bluesową, a rok 1996 po raz pierwszy przyniósł mu tytuł „Bluesmana Roku”. Potem wiele lat stał na czele grupy Bonzo & The Resonators.

Lubos Bena – śpiewak, gitarzysta, perkusista, wierny wyznawca korzennego bluesa z Delty Mississippi, organizator festiwalu „Hudba v Meste”, Slovakian Blues Challenge  i innych imprez w rodzinnej Skalicy, szef witryny internetowej www.bluesmusic.sk. Specjalizuje się w duetach. Wcześniej współtworzył je z Matejem Ptaszkiem i Charliem Slavikiem. Był pierwszym słowackim muzykiem, który koncertował w stanie Mississippi z takim klasykami bluesa, jak Big George Brock, Kenny Brown, Dr. Evans, David Kimbrough Jr i Daddy Mack. Grał na sławnej Beale Street i w Center for Southern Folklore w Memphis, w kultowym klubie Ground Zero i słynnej galerii Cat Head w Clarksdale, a także na kilku festiwalach w tym legendarnym King Biscuit w Helenie w stanie Arkansas.

Duet Lubos Bena &  Peter “Bonzo” Radvanyi istnieje od czterech lat. Jest bardzo popularny w swoim kraju i sąsiednich Czechach. Regularnie koncertuje w wielu krajach Europy. W 2013 roku reprezentował Słowację na European Blues Challenge w Tuluzie we Francji oraz w International Blues Challenge w Memphis, gdzie doszedł do półfinału. Blues w ich wykonaniu brzmi jak żywcem wyjęty z autentycznego juke jointu w Mississippi. Występy duetu Beňa & Radványi znajdują przychylność nie tylko u znawców i wielbicieli bluesa, ale dźwięki ich muzyki stają się szybko bliskie widowni spoza sceny bluesowej, niemającej dotąd kontaktu z bluesem i trwającej w przekonaniu, że go nie rozumie.  Bena & Radvanyi do bluesa przekonali już niejednego opornego słuchacza. W swoim dorobku mają jedną płytę „Ne mam hlad, Ne mam smad”.