BOBBY RUSH

Jest pochodzącym z Luizjany wokalistą bluesowym i soulowym obecnym na amerykańskiej scenie muzycznej już od początku lat 60. Zainteresował się muzyką jako dziecko, bo jego ojciec, pastor, grywał na harmonijce i gitarze. On sam najchętniej bawił się instrumentami własnoręcznie zrobionymi z kubełka po syropie trzcinowym i kija od miotły, do którego przyczepiał napięty drut. Te wczesne eksperymenty zyskały nowy wymiar, kiedy w roku 1946 rodzina przeniosła się do stanu Arkansas, gdzie ojciec objął parafię. Tam Emmit (bo takie było prawdziwe imię muzyka) poznał i zaprzyjaźnił się ze sławnym bluesmanem Elmorem Jamesem, jego kuzynem Boydem Gilmorem i pianistą Moose Johnem Walkerem, którzy stworzyli jego pierwszy zespół akompaniujący. Rush oprócz wokalu wnosił do niego grę na gitarze i harmonijce. Mając wówczas zaledwie kilkanaście lat, doklejał sobie sztuczny wąsik, żeby wyglądać doroślej.
Następny etap jego kariery miał miejsce już w Chicago, gdzie rodzina zamieszkała w roku 1953. Dokonał tam pierwszych nagrań, najpierw w drobnych wytwórniach, by potem piąć się do góry, aż w roku 1979 został odnotowany na liście przebojów z piosenką ze swojego pierwszego albumu „Rush Hour”.
W latach 80. zamieszkał w Jackson w stanie Mississippi, gdzie pracował nagrywając z wieloma muzykami i gdzie założył własną wytwórnię Deep Rush. Od lat jest uznanym artystą, nagradzanym prestiżową nagrodą the Blues Music Award jako najlepszy wokalista, muzyk akustyczny i za najlepszy album.