JOHNNY RAWLS SOUL BLUES REVUE

Amerykański wokalista i gitarzysta Johnny Rawls urodził się w Mississippi w roku 1951. Jego muzyczną edukację stanowiło muzykowanie z dziadkiem, który grywał bluesa na gitarze, i słuchanie muzyki w wykonaniu soulowych idoli. To te dwa czynniki zadecydowały o charakterystycznym brzmieniu jego własnej muzyki, którą najtrafniej można opisać jako soul-blues. Z pewnością duży wpływ miał też fakt, że pierwsze kroki jako profesjonalny muzyk stawiał w zespołach znanych artystów amerykańskiego Południa: Z.Z. Hilla, czy Little Johnny’ego Taylora. Jako muzyk sesyjny uczestniczył w nagraniach artystów takich, jak Willie Cobbs, Lonnie Shields, czy Super Chickan. W latach 80. zrezygnował z roli sidemana i zaczął nagrywać i jeździć w trasy pod własnym nazwiskiem. Przełomem w jego karierze solowej okazała się wydana w 1996 roku płyta „Here We Go” wydana przez wytwórnię JSP, dla której nagrywał też z innymi artystami (Deitra Farr, Phil Guy, Johnnie Marshall, Destini Rawls, Lonnie Shields). Jego zdjęcia zdobiły okładki wielu magazynów poświęconych bluesowi, jak Living Blues, Jefferson, czy polski Twój Blues. Jego największe atuty to piękny, ciepły wokal, idealny do śpiewania zarówno łagodnych ballad, jak i pulsujących rytmem i soulową energią żywszych utworów, oraz chwytliwe kompozycje własnego autorsta, które bardzo łatwo wpadają w ucho i zostają w pamięci na długo. Najnowsza z jego płyt nosi tytuł „Heart & Soul”.
Pomimo, iż ma na koncie kilkanaście płyt, to koncerty na żywo są jego największą pasją – gra ich około 300 rocznie, i deklaruje, że granie w trasie jest najważniejsze. Prawdziwości tej deklaracji z pewnością dowiodłą jego pierwsza trasa po Polsce w 2005 roku. Słuchacze w wielu miastach Polski i Czech przekonali się osobiście, że każdy koncert Johnny’ego to soul-bluesowy majstersztyk, swą autentycznością porywający do zabawy każdą publiczność.
W Polsce Rawlsowi towarzyszy specjalnie przygotowany skład, złożony z czołówki polskich muzyków bluesowych młodego pokolenia: Bracia Szymon i Bartek Szopińscy (perkusja, instrumenty klawiszowe) to członkowie grupy Boogie Boys, naszej czołowej formacji mającej w swym dorobku udział w wielu renomowanych festiwalach europejskich, oraz w finale najbardziej prestiżowego konkursu bluesowego, International Blues Challenge. Od roku 2005 czytelnicy Twojego Bluesa regularnie obdarzają Bartka Szopińskiego również tytułem Bluesowego Pianisty Roku. Krzysztof Chmieliński (bas) to jeden z najbardziej utalentowanych basistów młodego pokolenia, wielki miłośnik i znawca swego instrumentu, a także konstruktor i producent gitar basowych. Tę polsko-amerykańską współpracę najlepiej podsumował sam Johnny, mówiąc: Bart, Simon i Chris. W zasadzie grają lepiej niż mój własny zespół!
Johnny Rawls – gitara, śpiew
Krzysztof Chmieliński – gitara basowa
Bartek Szopiński – instr. klawiszowe
Szymon Szopiński – perkusja