SHAUN BOOKER & SEAN CARNEY

Obydwoje pochodzą z Columbus w amerykańskim stanie Ohio.

Gitarzysta Sean zdobywał szlify grając w zespołach R&B. W 1998 roku nagrał debiutancką płytę “Provisions”. Wiele lat współpracował z wokalistką Teeny Tucker. Działał też jako muzyczny dziennikarz, DJ, promotor i prezes the Columbus Blues Alliance. W 2006 wydał album “Life of Ease”. Rok później the Sean Carney Band zdobył pierwszą nagrodę w International Blues Challenge w Memphis. Lidera zespołu uhonorowano nagrodą im. Alberta Kinga dla najlepszego gitarzysty w konkursie. W latach 2007 i 2008 poświęcił się pracy charytatywnej, zbierając 50 tysięcy dolarów na rzecz akcji Blues For A Cure. Wielokrotnie występował w Europie, towarzysząc m.in. Duke’owi Robillardowi. Ma na koncie wspólne nagrania z tym ostatnim, oraz Jimmym Thackerym. W ostatnich latach nagrywa i koncertuje głównie ze swoją krajanką, Shaun Booker.

Wokalistka Shaun Booker też ma na koncie udział w International Blues Challenge. Energetycznym występem zarobiła tam sobie na miano “Cesarzowej Beale Street”. Nazywano ją też “enigmą” – pewnie z powodu intrygującego połączenia jej wielkiego, mocnego głosu i drobnej postury fizycznej. Na scenie jest istną eksplozją muzyczno-tanecznej energii.

Wspólnie koncertują w Stanach i Europie, wykonując głównie własne kompozycje, zawarte na płycie “Blue Plate Special”. W listopadzie 2016 po raz pierwszy zawitają do Polski.

WAŻNA AKTUALIZACJA / 2 LISTOPADA 2016

Z przykrością informujemy, że z powodu nagłej choroby wymagającej hospitalizacji oraz uniemożliwiającego podróżowanie żywienia dożylnego, gitarzysta Sean Carney nie będzie mógł wziąć udziału w planowanej na 9-28 listopada 2016 trasie koncertowej. Seanowi życzymy powrotu do zdrowia, jednocześnie informując, iż jego miejsce zajmie uznany gitarzysta JONN DEL TORO RICHARDSON — podobnie jak Sean laureat nagrody im. Alberta Kinga dla najlepszego gitarzysty konkursu International Blues Challenge.

Muzyką zajmuje się od dziecka, gdy wraz z babcią i rodzeństwem występował z grupą mariachi czyli wywodzącym się z tradycji meksykańskiej zespołem, którego instrumentarium opiera się na skrzypcach i różnych odmianach gitary. Jako dwudziestolatek zaczął odkrywać inne gatunki muzyczne (głównie country, Motown, R&B i klasycznego rocka), aż dotarł do bluesa, który okazał się najlepiej Jonnowi odpowiadającym językiem muzycznym. Interpretuje go w unikalny sposób, pięknym tonem swej gitary łącząc szeroki wachlarz stylistyk: od teksańskiego bluesa po latin funk.
Jego muzyczna recepta spotyka się z aplauzem zarówno publiczności jak i krytyków oraz jurorów konkursowych: w 2005 roku z towarzyszącym wokalistce Diunnie Greenleaf zespołem The Blue Mercy Band wziął udział w International Blues Challenge w Memphis. Zespół zdobył pierwsze miejsce, zaś Jonn otrzymał nagrodę dla „najbardziej obiecującego” gitarzysty (the Albert King Award). W 2008 roku ich album „Cotton Field To Coffee House” uhonorowano Blues Music Award w kategorii Best New Artist Debiut.

Oprócz współpracy z Diunną, Jonn występuje też na czele własnego zespołu i towarzyszy innym liderom (Otis Taylor, Bob Margolin, Hubert Sumlin, James Cotton, Bob Stroger, Willie “Big Eyes” Smith, Anson Funderburgh, Ronnie Earl, Rich Del Grosso, Gary Moore). W 2013 roku wspólnie z Seanem Carney’em nagrali firmowany nazwiskami obydwu gitarzystów album „Drivin’ Me Wild”. W roku 2015 ukazał się solowy debiut Jonna zatytułowany „Tengo Blues” (nominowany do Blues Blast Music Award). Jonn brał też udział w rejestracji m.in. trzech albumów sygnowanych przez Diunnę Greenleaf, oraz uhonorowanej nagrodą Grammy płyty Pinetopa Perkinsa.

Jonna, Seana Carney’a i Shaun Booker łączy nie tylko miłość do muzyki, ale i przyjaźń, godziny spędzone razem na estradach i w studiach oraz dni spędzone razem w trasach. To zapewne ułatwiło Jonnowi szybkie podjęcie niespodziewanej decyzji o zastąpieniu Seana w naszej trasie koncertowej. Nie będzie to jednak pierwsza wizyta Jonna w Polsce. W 2015 roku wraz z Diunną Greenleaf wystąpił na festiwalu Olsztyńskie Noce Bluesowe.