ANA POPOVIC

35 letnia Ana Popovic, z pochodzenia Serbka, to jedno z najgorętszych nazwisk na rynku blues-rockowym. Na swoim koncie ma już 5 solowych płyt i najnowsze wydawnictwo w dyskografii – DVD zarejestrowane w czasie koncertu nad włoskim jeziorem Trasimeno.
Wychowywana w Belgradzie, od dziecka była zapoznawana z muzyką przez swojego ojca – gitarzystę i basistę, posiadacza imponującej kolekcji bluesowych i soulowych nagrań. Był on jej pierwszym nauczycielem, i szybko dostrzegł olbrzymi potencjał artystyczny córki. A ta swoją edukację muzyczną prowadziła równolegle ze studiami projektowania graficznego na Uniwersytecie Belgradzkim (co jest w rodzinie Popovic tradycją). W tym samym czasie założyła pierwszy zespół, Hush, z którym nagrała płytę „Hometown” a który, po zmianach ustrojowych w Europie Wschodniej i rozpadzie Jugosławii, zaczął koncertować na festiwalach bluesowych za granicą. W 1998 roku Ana przeniosła się do Holandii, by tam kontynuować studiowanie grafiki, ale pod wpływem impulsu zmieniła kierunek kształcenia z plastycznego na muzyczny, dostając się do Konserwatorium Muzycznego w Utrechcie. Od tego czasu na dobre zadomowiła się w Europie Zachodniej, szybko zyskując na popularności jako muzyk i podpisując kontrakt płytowy ze znaną niemiecką wytwórnią RUF. Jej debiutancka płyta solowa „Hush!” nagrana w Memphis (z gościnnym udziałem Bernarda Allisona) została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków, a kolejna, „Comfort to the Soul”, zyskała także uznanie za oceanem, przynosząc nominację do prestiżowej nagrody W.C. Handy’ego (przemianowanej potem na the Blues Music Award) w kategorii „Debiut”. Dla wytwórni Thomasa Rufa Ana nagrała jeszcze jedną płytę, podwójne koncertowe wydawnictwo, a także wzięła udział, razem z Sue Foley i Candye Kane, w pierwszej edycji projektu RUF’s Blues Caravan
Od 2006 roku jest związana z amerykańską wytwórnią Electro Groove, dla której wydała jak dotąd dwie płyty: „Still Making History” oraz „Blind For Love”; aktualnie pracuje nad kolejną studyjną. Pomimo młodego wieku ma już na koncie nominacje do prestiżowych nagród, zarówno w Europie, jak i USA, wspólne koncerty z gwiazdami formatu B.B. Kinga, Solomona Burke’a czy Buddy’ego Guy’a, a także wiele innych wyróżnień: m.in. była pierwszym europejskim artystą zaproszonym do występów w trakcie słynnego już Rhythm & Blues Cruise.
W 2012 roku ukazały się jej dwie płyty: CD „Unconditional” oraz DVD „An Evening At Trasimeno Lake”. Obydwa wydawnictwa uzyskały nominacje do Blues Music Awards, podobnie jak sama artyska w solowej kategorii Contemporary Blues Female Artist of The Year. Obecnie Ana promoje swój nowy, wyjątkowy projekt Ana Popovic & the Mo' Better Love Band, z którym nagrała płytę „Can You Stand The Heat” (premiera: 16 kwietnia 2013).
Jej muzyka to autorskie połączenie bluesa, rocka, soulu i funky, które sumują się w ultraenergetyczny miks. Ale to nie wszystko, bo oprócz wybitnych zdolności gitarowych i wokalnych, Ana dodatkowo podbija publiczność swoim wdziękiem, niebywałą urodą i obyciem scenicznym, a jej koncerty to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki na najwyższym poziomie.

Ana Popovic – gitara, śpiew
Ronald Jonker – gitara basowa, śpiew
Stephane Avellaneda – perkusja
James Pace – instrumenty klawiszowe