NICO CHONA & THE FRESHTONES

Blues-rock niby nie jest typowo francuskim gatunkiem muzyki, ale członkowie pochodzącego z Lyonu w środkowo-wschodniej Francji zespołu bardzo sprawnie poruszają się w tej stylistyce. Zanim sami zaczęli ją wykonywać, przez lata słuchali amerykańskiej muzyki z przełomu lat 60. i 70. takiej jak ZZ Top, The Allman Brothers Band, Crosby, Stills, Nash & Young, Johnny Winter. Inspirują ich także bluesowi artyści lat 50. i 60., jak Muddy Waters, Howlin’ Wolf, czy Freddie King. Ich koncerty to istna energetyczna bomba; wybuchowa blues-rockowa mieszanka muzycznego kunsztu i entuzjastycznej scenicznej energii.
Stojący na czele formacji gitarzysta, wokalista i kompozytor Nico Chona (który swą muzyczną „karierę” rozpoczął od grania na perkusji już w wieku lat… trzech!) od małego przesiąkał amerykańską muzyką dzięki płytotekom swoich rodziców. Tata Nico kolekcjonował nagrania amerykańskiego blues rocka, zaś mama – folkowe. Muzyka tworzona przez zespół ich syna to idealne połączenie tych stylistyk. W swojej autorskiej twórczości — piosenkach będących mieszanką rocka, bluesa, odrobiny folku, z melodiami z potencjałem na przeboje muzyki popularnej, często wyraża zaangażowanie w sprawy bieżące, społeczne i polityczne. Muzyka jest wielką pasją Nico, co widać zarówno na scenie, jak i poza nią. Na portalu YouTube warto odwiedzić prowadzony przez niego kanał Tone Factory https://www.youtube.com/c/ToneFactory gdzie cyklicznie dodaje autorskie filmiki poświęcone różnym muzycznym zagadnieniom.
Mimo stosunkowo niedługiego stażu w branży muzycznej, Nico Chona & the Freshtones mają już na koncie sukcesy. W 2018 roku wydali płytę i bardzo dużo koncertowali, głównie w rodzinnej Francji — m.in. na prestiżowym festiwalu Cahors Blues Festival, i otwierając koncerty Deep Purple. W 2019 roku odbyli trasę po Europie i wystąpili po raz pierwszy w Polsce, na festiwalu Bluestracje w Chorzowie. W 2020 wydali album „Old Western Star” i kolejny raz objechali Europę ponownie odwiedzając Polskę, gdzie zdobyli rzesze fanów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne koncerty!
Skład zespołu:
Nicholas Chona – śpiew, gitary
Dan Nambotin – gitara basowa, kontrabas
Niko Gamet – perkusja
Joris Perrin – gitara