PAUL LAMB & THE KING SNAKES

PAUL LAMB to muzyk, o którym bez przesady można powiedzieć „Pierwsza Harmonijka Wielkiej Brytanii”. Wielokrotnie zdobywał pierwsze miejsca w ankietach czytelników wielu pism bluesowych, zarówno w rodzinnej Anglii, jak i za granicą – m.in. w opinii czytelników Kwartalnika „Twój Blues”. Harmonijkowego kunsztu uczył się od swych idoli, z legendarnym Sonnym Terrym, z którym miał okazję się spotkać osobiście, na czele. Obecnie przekazuje go kolejnym pokoleniom za pomocą historii bluesowej harmonijki połączonej ze szkołą na ten instrument, wydanej w formie DVD. Ma na koncie 15 albumów – wśród nich zarówno nagrania studyjne, jak i koncertowe. Najnowsza płyta zatytułowana “Mind Games” ukazała się 25 października 2010 i zawiera materiał autorski oraz standardy, i pokazuje szerokie muzyczne spectrum grupy, obejmujące wiele gatunków: od klasycznego bluesa, przez soul, Chicago, nawet po country.
Początków zespołu THE KING SNAKES należy się dopatrywać w powstaniu grupy Smokestack Lightning, które miało miejsce w 1979 roku. Przez najbliższe lata zespół kilkakrotnie zmieniał nazwy i składy. Do Paula Lamba dość wcześnie dołączył basista Rod Demick, i to właśnie ta dwójka stanowi niezmienny trzon zespołu. Wokalista i gitarzysta Chad Strentz doszedł do the King Snakes w 1991 roku. Po kilku latach zaangażował się w inne projekty (do dziś gra też z the Big Town Playboys), by po przerwie powrócić. Członkowie zespołu o najkrótszym stażu to perkusista Mike Thorne oraz najmłodszy muzyk w składzie, Ryan Lamb. Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa – Ryan jest synem lidera. Ale pozycję prowadzącego gitarzysty zawdzięcza nie więzom krwi, a wieloletniej praktyce, bo pierwsze kroki stawiał grając gościnnie z zespołem ojca już jako nastolatek. Mimo młodego wieku, recenzenci zgodnym chórem określają go geniuszem gitary.
PAUL LAMB & THE KING SNAKES to marka świetnie znana słuchaczom w całej Europie, w tym w Polsce. Choć magnesem przyciągającym na koncerty publiczność jest nazwisko lidera, ten pozostawia swoim muzykom duże pole popisu również, i to suma ich talentów powoduje, że koncerty formacji na długo zapadają w pamięć. Choć Paula określa się mianem wirtuoza harmonijki, on sam woli mówić o sobie „artysta sceniczny stworzony do tego, by zapewniać publiczności dobrą zabawę”. Faktycznie, zabawa na koncertach jest szampańska, napędzana siłą połączenia świetnej muzyki i typowo angielskiego poczucia humoru tych pięciu sympatycznych wyspiarzy.
Paul Lamb – harmonijka i śpiew
Chad Strentz – gitara i śpiew
Ryan Lamb – gitara
Rod Demick – gitara basowa i chórki
Mike Thorne – perkusja