top of page
Southern Avenue.jpg

Trzon zespołu tworzą: izraelski gitarzysta Ori Naftaly oraz pochodzące z Memphis siostry Jackson: charyzmatyczna wokalistka o soulowej duszy Tierinii i wspierająca ją w chórkach perkusistka Tikyra (dla przyjaciół TK) oraz mający za sobą naukę w The Stax Music Academy keyboardzista Jeremy Powell. Dziewczyny wywodzą się ze skrajnie religijnej afroamerykańskiej rodziny, w której nie było miejsca na jakąkolwiek inną muzykę poza gospel, Ori natomiast przybył do Stanów Zjednoczonych w 2013 r. już jako ukształtowany artysta, urzeczony bluesem i funkiem, pragnący zaistnieć w ojczyźnie muzyki, którą kochał.

Pochodzące z rodziny kaznodziejów siostry rodzice trzymali pod takim kloszem, że nigdy nie słuchały muzyki pop, nie wolno im było chodzić na tańce, ani spotykać się z rówieśnikami z mniej religijnych rodzin, chodzić do kina… za grzech uważano nawet pstrykanie palcami w rytm muzyki! Że muzyka istnieje poza kościołem, oraz jaka ona jest, starsza z sióstr Tierinii dowiedziała się dopiero po kryjomu jako dorastająca nastolatka. Szok tylko wzmocnił magię poznawania nowych obszarów, a oczarowana dziewczyna postanowiła śpiewać zawodowo. Dezaprobata rodziców spowodowała, że wcześnie opuściła dom. Śpiewała na Beale Street, żeby zarobić na czynsz, przeszła przez nieudany związek i zaznała biedy. Zarabianie na życie śpiewaniem w tanecznych grupach wymagało od niej przyswojenia sobie niezliczonej liczby piosenek (nawet 60 tygodniowo), jednocześnie zapewniając przyspieszony kurs muzyki rozrywkowej.

Ori zaczął amerykańską karierę udziałem w IBC w roku 2013 (w którym potem, jako zespół, w 2017 r. doszli do finału), by przez chwilę koncertować solo, i ostatecznie połączyć siły z Tierinii. Szybko zaczęli razem komponować, co od początku wyróżniło ich na muzycznej mapie Memphis, gdzie nie brakuje dobrych gitarzystów i wokalistek, ale – jak twierdzą – dobry zespół opiera się na partnerstwie w budowaniu repertuaru. Tierinii niedługo potem zwerbowała do nowej formacji młodszą TK i tak powstał zalążek Southern Avenue.

Za miasto rodzinne zespołu uważają Memphis, i dlatego też nazwa formacji nawiązuje do jednej z wielkich arterii biegnących od wschodnich przedmieść Memphis do Soulville – siedziby legendarnej wytwórni Stax, z którą podpisali kontrakt w 2016 roku (czyli niespełna 12 miesięcy po narodzinach zespołu) dołączając do legend, jak Wilson Pickett, Sam & Dave, Otis Redding, Booker T. & The M.G.’s. Pierwszy album, zatytułowany po prostu “Southern Avenue”, otwiera piosenka Don’t Give Up („nie rezygnuj, trzeba walczyć o realizację swoich marzeń”), która urosła wręcz do rangi hymnu, a z pewnością jest mottem członków zespołu. Płyta odniosła wielki sukces, i jest uważana za łączące przeszłość ze współczesnością wcielenie ducha i brzmienia wytwórni Stax. Album zajął 6. miejsce na liście bluesowej Billboardu, pierwsze na liście bluesowej iTunes i oczywiście świetnie się sprzedaje. W maju 2019 miała premierę druga płyta zespołu, zatytułowana „Keep On” (Concord Records), która została nominowana do Grammy w kategorii „Płyta Roku – Blues Współczesny”.

www.southernavenueband.com

bottom of page